Науката събра десетки хора на Туида
Крепост Туида за първа година се включи в мероприятията, организирани за Нощта на учените – 2017, с провеждане на „Научно кафене FRESH: Археологията – слово за миналото или вълнението да бъдеш откривател”. Събитието в обекта се осъществи съвместно с Регионален исторически музей – Сливен и Туристически информационен център към Община Сливен.
Казват, науката е систематизирано достоверно знание, което може да бъде убедително обяснено чрез логиката. Съвременната философия дефинира науката, като знанието, което е експериментално проверимо въз основа на научния метод.
На 29 септември в Нощта на учените, ние експериментирахме, обяснявахме, завладявахме и доказахме, че науката може да бъде интересна, увлекателна, необятна, науката заразява, обединява и създава незабравими преживявания.
Стотици посетители взеха участие в инициативата, проведена в Крепост Туида. Семейства с децата си, учители с учениците си, туроператори с туристите си и много млади хора направиха първата Нощ на учените в крепостта едно запомнящо се събитие, и въпреки неблагоприятните метеорологични условия посетиха всички организирани на открито дейности.
Проектът „FRESH“ - „ Намери изследователите навсякъде и споделяйте” (Find Researchers Everywhere and SHare- FRESH) за Европейска нощ на учените се финансира от Европейската комисия по дейностите Мария Склодовска-Кюри на програма „Хоризонт 2020“. Целта на проекта е да се създаде серия от участия и медийни прояви за насърчаване на научните кариери, насочени по-специално към младите хора и техните родители. Основни дейности през нощта включват презентации за ангажиране на обществеността в цялата страна с развитието на науката, провеждане на викторини, научни кафенета, експерименти, научни шоута, симулации, игри и състезания. Тематичните програми включват и направа на храни и хранене, инженеринг, океанология, иновации и бизнес инкубатори, технологичен трансфер, медицина и др.
По време на Научното кафене FRESH в Крепост Туида, археолозите от Регионален исторически музей – Сливен показаха какво е да си археолог, как работят археолозите, какви инструменти и материали използват, как възстановяват откритите при разкопки артефакти, как ги реставрират и консервират, какви са трудностите, радостните моменти и магията на професията. Пред любознателната аудитория те разказаха и интересни моменти от разкриването на крепостта преди години, какви ценни исторически находки са открити и бъдещите планове за проучвания.
Екскурзоводите и аниматорите на Туида бяха подготвили една историческа разходка в миналото на крепостта – от траките до Средновековието. За пълното съпреживяване на историческите моменти, използвайки инструментите на експерименталната археология, екипът даде възможност на посетителите да се докоснат до възстановки на оръжия, облекла и елементи от бита на предците ни.
На финала на събитието гостите попълниха анкети за оценка на въздействието на Европейската Нощ на Учените. Анкетата е разработка на Форум Демокрит, който е партньор по дейностите по Проектът „FRESH“.
И както започнахме така и да завършим - науката ни обедини и ни доказа, че работейки заедно можем да превърнем Сливен в един прекрасен европейски град, с много възможности за децата ни!
Автор:
Мая Иванова
Ръководител Крепост "Туида"
Снимки: Антон Дечев - ТИЦ Сливен
Снимки:
Пресслужба на община Сливен
Адрес: Бул. "Цар Освободител" 1
Тел: 044/611 112
Факс:044/66 23 50
Email: press@sliven.bg
За контакти: Връзка с обществеността
Източник: www.sliven.bg Позоваването на източника е задължително.